Anasayfa

BAŞARININ ÖYKÜSÜ…

TFF PLAJ FUTBOL LİGİ ŞAMPİYONU ERCİŞ BELEDİYESPOR TAKIMININ KAPTANI MEHMET EMİN KAYA VE ANTRENÖRÜ SERDAR DEVECİ İLE BAŞARI ÖYKÜSÜNÜ KONUŞTUK…

sizleri tanıyalım…

İsmim Mehmet Emin Kaya, Van’ın Erciş ilçesinde yaşıyorum. Plaj futbolunu yaklaşık dokuz sezondur yapıyorum.

İsmim Serdar Deveci, Van Ercişliyim, asıl mesleğim öğretmenlik. Ben de yaklaşık dokuz senedir plaj futboluyla ilgileniyorum. Beraber başladık plaj futboluna. Zaten uzun zamandır da arkadaşız. Yaklaşık on beş yirmi yıllık bir arkadaşlığın devamı diyelim. Takımımızdaki herkes birbiriyle çocukluktan beri arkadaş diyebiliriz.

Emin ilk önce sana soralım. Van Erciş’te plaj futbolu yapmaya nasıl başladınız?

Biz bu işe 2010’da başlarken, bölgede şampiyon olmuştuk. Plaj futboluyla yeni tanışmıştık. Sonrasında Türkiye şampiyonasına geldik. Tüm oyuncular Ercişliydi ve kendi imkânlarımızla var olamaya çalışıyorduk.

PLAJ FUTBOLUNA SİZİ BAŞLATAN NEYDİ?

2002-2003 gibi, kendim kumda antrenman yapıyordum. Kimse bilmezken bunu, ben sahilde 2-3 saat çalışır dururdum. Oktay Sarı’yı da tanıdıktan sonra daha çok sevmeye başladık.

OKTAY SARI’YI NEREDEN TANIDINIZ? NASIL TANIDINIZ?

Van bölge federasyonundan bir liste gelmişti. Bizde ona göre bir liste yaptık. Gidip katıldık. 2009 da DoğuAnadolu da bir etap yapıldı. Biz ilk orada şampiyon olduk. Oktay Sarıyı ilk orada tanıdık.

Oktay Sarı bize bütün kuralları anlatıyordu. Taç kuralları, pas kuralları vs. biz bu şekilde daha çok sevmeye başladık. Onun sayesinde yaşayarak kuralları öğrendik.

O halde ilk katıldığınızda transfer filan yoktu, öyle değil mi?

Hayır, hayır. Transfer filan yoktu. Hepimiz Ercişliydik. Kendi imkânlarımızla, cebimizdeki parayla geldik ve ilk sene çeyrek finale yükseldik. Sakarya Karasu’ya elenmiştik. Ondan sonra bizim için bir hırs oldu. Çok çalışmak zorundaydık. Plaj futbolunu bilen yoktu. Sonrasında sahil kenarına yine kendi imkânlarımızla kum taşıdık. Kendimize antrenman amaçlı bir saha oluşturduk.

Bir gün Türkiye şampiyonu olmak ümidiyle çalışmalar yaptık.

(Fotoğraf Şampiyon takım oyuncuları kendi sahalarını oluştururken çekilmiştir.)

 

Normalde diğer branşların bu kadar aktif olmadığı yerde, plaj futbolunu oradaki insanlara nasıl kabul ettirdiniz?

Açıkçası insanlar pek inanmıyordu. O zamanlar ümit yoktu. İnsanlar Erciş’in bizi Avrupa’da temsil edeceğine dair inancı yoktu. Biz yaptıkça inanmaya başladılar.

Katıldığınız ilk yıl Çeyrek Finalde elenmiştiniz, öyle değil mi? Sonraki yıllarda da ya yarı final ya da çeyrek filan oynamıştınız?

Biz Erciş’i nasıl geliştirebiliriz, onu düşündük. Bazı oyuncularımız milli takıma gitti. Maddi imkanımız el vermiyordu ve iyi oyuncularımıza engel olmak istemedik. Kendi oyuncularımızı yetiştirdik. Bu yüzden dışarıya çok ihtiyaç duymadık. 2015’de kadromuza ilk defa yabancı oyuncu kattık. O yıl çeyrek finalde elendik. Üstüne daha da koyarak geldik. Geçen yıl yarı finalde elendik.

 

HERKESİN MERAK ETTİĞİ ŞAMPİYONLUK HİKÂYESİNİ DİNLEYEBİLİR MİYİZ?

Şimdi şampiyonluk hikâyesi şöyle; ben inşaat sektörü ile ilgileniyorum aynı zamanda. Biz bu işi her sezon yapıyorduk fakat Türkiye şampiyonluğu için yeterli olmuyordu. Bir yerlerde bir eksiklik muhakkak oluyordu. Bu sene arkadaşlara dedim ki ben hiçbir işle ilgilenmeyeceğim ve bu sene sadece bu işle(plaj futbolu) ilgileneceğim ve şampiyon olacağız. Kemik kadromuz olarak toplandık ve şampiyonluğa oynayacağız dedik. Çalışmalarımızı bu şekilde yaptık. Her gün toplandık ve düşündük. Dışarıda oynayan Volkan Yeşilırmak ve Barış Terzioğlu’nu da kadromuza dâhil ettik. Çalışmalarımızı bu şekilde yaptık. Mustafa Hikmet Çelik da vardı. Lübnan asıllı Türk oyuncumuzdur. Üç sezon bizimle beraber bir oyuncu. Ben bu sene Bernardo’yu da görünce rakiplere bakmadan dedim ki bu kadro şampiyon olur.

Daha beş ay varken bu kanıya vardık. Kalecimiz bile bana göre en iyi kalecilerden. Buna göre belediyelerden destek istedik. Bu da yetmedi halkımızdan destek istedik. Maddi ve manevi her türlü yardımı aldık. Takımımız bayağı başarılıydı. Başarılı olamasaydım ben bu işi bırakacaktım.

İlk maça çıkarken takımın oynadığı oyuna bakarak dedim ki: Kimse bizi durduramaz. Hakemler de bayağı başarılıydı. Bülent hocamızım plaj futboluna bayağı katkısı oldu. Bülent Kökten plaj futbolu için çok değerli bir hakem. Onu her zaman destekleyeceğiz. Karşımızda Arsuz gibi önemli bir takım vardı. Fakat biz her gün toplantı yaparak nasıl yapacağımızı konuştuk. Maça çıktık. Sonrasında Arsuz’u da rahat geçtik. Bizim için kolay oldu.

MAÇ KONUŞMASI YAPTINIZ MI?

Evet, tabi ki de maç konuşması yaptım. Alanya’nın bütün kadrosunu tanıyorduk. Gerek milli oyuncularımız olsun gerekse Avrupa oyuncuları olsun. Buna göre kimi nasıl durduracağımızı tahta üzerinde konuştuk. Son maçtı artık. Telafisi olmayan bir maçtı. Hata yapılmayacaktı. Verilen sözler tutulacaktı. Tek tek rakiplerimiz analiz ettik. Kim neyi yapar? Nasıl yapar? Her şeyi konuştuk? Taktiğimize sadık kaldık. Sizde biliyorsunuz ki Bruno Xavier bir dünya yıldızı. Onu durdurmak kolay değildi. Onu nasıl durduracağımızı konuştuk. Onun planı bayağı kafamızı kurcaladı.

İlk iki periyod da bayağı gol atmamız ve saldırmamız gerekiyordu. Üçüncü periyod da ise maça son 4 dk kala Alanya saldırmaya başladı. Buna göre bizim oyuncularda bayağı yoruldu.

Son 40 sn bana 4 saat gibi geldi. Gol de yemiştik.

Biz konuşmalarımıza dayanarak ilçemizdeki insanlara da verdiğimiz sözü de tuttuğumuz için çok mutluyum. Yani sadece bu kupayı aldığımız için değil.

Herkese söz verdiğimiz için şuan kendimizle gurur duyuyoruz. İnşallah bunun da devamı gelecek.

 

ŞİMDİKİ KADRONUZDAKİ YABANCI OYUNCULAR İÇİN BİRŞEY SÖYLEYECEK MİSİNİZ?

Daha önceden biz milli takımın olup olmadığını bile bilmiyorduk. Milli oyuncuları tanıdıktan sonra Avrupa oyuncularını da takip etmeye başladık. Daha çok Portekiz ile ilgileniyorduk. Onları takımımıza dahil ettik. İki sezon boyunca bizde oynuyorlar. Tam bir takım oyunu oynuyoruz. Sanki yıllardır oynuyormuşuz gibi. Hiçbir sorun yaşamadık. Onlarda yaşatmadı zaten. İnşallah bizde her sezon devam edecekler. Aile gibi olduk.

ŞİMDİ AVRUPAYA GİDECEKSİNİZ. DÜŞÜNCE VE PLANLARINIZ NEDİR?

Projelerimiz büyük olacak. Avrupa için ilk takım veya takım arasına girmek için çabalayacağız. 2012 de Beşiktaş üçüncü olmuştu. Onun dışında bir başarımız yok. İnşallah bunun devamını biz getireceğiz. Bizim hedefimiz daha ciddi bir takım kurmak. İyi oyuncularla iyi bir çalışma yapıp hazır bir şekilde gitmek bizim en büyük hedefimiz.

YABANCILARIN KENDİ TAKIMLARINDA OYNAMA İHTİMALİNİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Bazı oyuncularımızın kontrat sözleşmeleri olduğu için bizimle gelemeyecekler. Buna göre de biz takımımıza uyum sağlayacak oyuncuları dahil edeceğiz. Milli oyuncuları da takımımıza dahil etmeyi düşünüyoruz. Bu şekilde Avrupa’ya en iyi şekilde gitmeyi hedefleyeceğiz.

İSTANBUL CUP’A GELMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Şuan için kesin bir şey diyemiyoruz. Önemli olan iyi bir takımla gelebilmek. İyi bir takım olursak gelip katılacağız.

SİZE DESTEK OLANLAR OLDU MU?

Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı yaptığımız işe inanmaya başladıktan sonra desteklemeye başladı. Son üç yıldır destek veriyorlar. Başarılarımızı tebrik ettiler. Van Valisi’nin dahi haberi olduğu söyleniyor.

SPONSORLARINIZ VAR MI TEŞEKKÜR EDECEĞİNİZ?

Sponsorlarımız aslında, kaptanımızla beraber onu söylesek.

Erciş’te ilk sponsorumuz By Fiyaka, Fatih Kılıçağa bey, bize gerekli olan desteği verdi. Gerek malzeme konusunda olsun. Bu sene de Bozkan Süt Ürünleri, Dilman Apart Hotel, Erciş Harita Mühendislik, İş Adamı Naif Zengin,  Erciş Park AVM, Zirve AVM, Cem Dost kendilerine teşekkür ederiz.

Erciş’te gerek petroller olsun, gerek eczaneler olsun, bu sene herkesin bize desteği oldu. Kimin yanına gittiysek elimiz boş dönmedik. Kendilerinin bize bu yıl daha da büyük destek vereceklerine inanıyoruz

 

SON OLARAK SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?

Ben öncelikle bu röportajı yaptığınız için size çok teşekkür ederim. Erciş halkına, Erciş belediye başkanına, Erciş kaymakamlığına, Erciş işadamlarına, Erciş milli eğitim müdürüne teşekkür ederiz. Bize verdikleri maddi manevi destek için teşekkür ederiz. Hepsi bu sene yanımızda durdu.

Beach Soccer Turkey Ailesi olarak tebrik eder röportaj için teşekkür ederiz.

Selman Alıcıoğlugil (YORUM) : Bütün kadronuzu tebrik ederim arkadaşlar sahada canlı olarak izlediğim içinde söylüyorum HAK EDEREK kazandınız.

Değerli Erciş Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız ile bütün iş adamlarına ve esnaflarına sonsuz teşekkür ederim. Bu gençler iyi bir şeyler yapıyor ve sizlerin sayesinde oluyor.

Umarım Avrupa’da ve Dünyada da bizleri temsil edecek bu arkadaşlarımıza desteklerinizin daha büyüğünü yapmaya devam edersiniz…

Bu röportajın aklımda kalan değerli sözlerinden birini paylaşarak bitiriyorum.  

Başarılı olamasaydım ben bu işi bırakacaktım.

(UMARIM BAZI KİŞİLERE ÖRNEK OLUR)

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turnuvalardan

To Top