Haberler

Plaj Futbolu nedir? Nasıl oynanır?

Plaj futbolu, plaj ya da kumlu bir alanda oynanan ve futboldan türetilen takım sporu. Plaj futbolu olarak adlandırılan bu futbol türü uzun yıllar önce oynanmaya başlamışsa da, 1990’lı yıllarda belirli kurallara bağlanarak resmîleşti.

Plaj futbolunun yıllar önce Brezilya, Avrupa ve ABD’de şirketlerin düzenlediği turnuvalar ile ünlü ve emekli futbolcuların yardımıyla tanınmaya ve yayılmaya başladı. Sahillerinde oynanmaya ve tanınmaya başlaması nedeniyle, bu ülke plaj futbolunun ana vatanı kabul edilir.

1990’lı yıllarda Yaklaşık 30-40 cm kalınlıktaki kum zeminde oynanan plaj futbolunda teknikten çok ayakta kalabilmek önemlidir. Bu özelliğinden dolayı oyun daha çok fiziğe dayalıdır, oyuncuların kum zeminde topu kontrolü daha güç olduğundan hava hakimiyetinde daha üstün olmaları gerekir.

Plaj Futbolu, boyu 35-37, eni 26-28 metre arasında değişen ölçülerde olan, ayak bileği seviyesinde batan hareketli kumdan oluşan sahalarda oynanır. Kaleler 220- 550 cm ebadındadır. Takımlar kaleci de dahil sahada toplam 5’er oyuncuyla mücadele eder. Oyuncu değiştirme hakkı sınırsızdır. Oyuncular çıplak ayakla mücadele etmek zorundadır, dizlik takabilirler. Her takım yedekler de dahil toplam 8 oyuncudan oluşur.

Turnuvalardan

To Top